فرش سهند

فرشی با اندازۀ اشتباه خریدید؟ نگران نباشید، راه حل دارد!

تصویر فرش سهند
فرش سهند

این اتفاق برای خیلی‌ها می‌افتد. فرشی را که فکر می‌کنید عالیست پهن می‌کنید و بعد متوجه می‌شوید که اندازۀ آن مناسب نیست. شاید فرشی را هدیه گرفته‌اید، از خانۀ قبلی به خانۀ جدید آورده‌اید، یا سایز اشتباه را سفارش داده‌اید. اشکالی ندارد، پیش می‌آید! به‌هرحال، در این راهنما به شما کمک می‌کنیم راه‌حلی پیدا کنید و فضایی زیبا و راحت بسازید که حسِ گرمِ خانه را به شما القا کند.

اگر می‌توانید، آن را برگردانید و سایز درست را بگیرید

بهترین کار این است که فرش را برگردانید و سایز مناسب را بگیرید. اگر امکان برگرداندن وجود دارد، ارزشش را دارد. داشتن فرشی با ابعداد دقیقاً مناسب فضا به زحمتش می‌ارزد.

 رو یا زیر فرش دیگری پهنش کنید

قرار دادن فرش‌ها روی هم یکی از روش‌های محبوب طراحی داخلی است. این روش به فضای شما بافت و جذابیت بصری بیشتری می‌دهد! همچنین راه‌حلی عالی برای استفاده از فرش‌های کوچک در فضاهای بزرگ‌تر است. قرار دادن فرش‌های طرح‌دار کوچک روی فرش‌های ساده محبوبیت زیادی دارد، اما روش‌های دیگری هم برای این کار وجود دارد.

فرش را در اتاق دیگری پهن کنید

می‌دانیم، ایده‌آل به نظر نمی‌رسد، چون خیلی‌ها بر اساس یک فرش خاص دکوراسیون خانۀ خود را می‌چینند. اما کمی صبر کنید! فرش‌های خانه‌تان را بررسی کنید و ببینید آیا از نظر اندازه و طرح می‌شود آن‌ها را با هم عوض کرد یا نه. شاید تعجب کنید و از نتیجه‌اش بیشتر از طرح اولیه خوشتان بیاید.

آن فرش را با فرش دیگری ترکیب کنید

این روش با قرار دادن فرش‌ها روی هم فرق دارد. در این روش از دو فرش کوچک‌تر در کنار هم یا نزدیک هم در یک اتاق استفاده می‌کنید. این کار برای فضاهای بزرگ یا با پلان باز عالی است و به تفکیک فضا کمک می‌کند. همچنین روش مناسبی برای استفاده از فرش‌هایی است که برای اتاق‌های دیگر خیلی کوچک هستند.

چه کارهایی نباید بکنید

حالا که چند راه‌حل برای فرش با سایز اشتباه یاد گرفتید، به کارهایی که نباید انجام دهید اشاره می‌کنیم:

  • خودتان فرش را برش نزنید: اگر فکر می‌کنید با قیچی می‌توانید فرش را ببرید، این کار را نکنید! لبه‌های بریده شده زشت می‌شوند و بستگی به بافت فرش، ممکن است باعث شود فرش از هم باز شود. اگر می‌خواهید فرش را کوچک‌تر کنید، کار را به یک حرفه‌ای بسپارید تا آن را برش دهد و لبه‌ها را دوباره مرتب کند.
  • آن را تا نکنید و به لبۀ دیوار فشار ندهید: اگر فرش خیلی بزرگ است، با فشار دادن آن به دیوار، آن را در فضا جای ندهید! این کار می‌تواند به فرش آسیب بزند و باعث شود برای همیشه موج‌دار یا کج شود.
  • روی آن را با مبلمان شلوغ نکنید: این کار باعث می‌شود اتاق کوچک‌تر به نظر برسد و احساس خفگی به افراد بدهد. همیشه باید از تمام فضای خانه به درستی استفاده کنید!