فرش سهند

چگونه بهترین فرش را برای اتاق‌خواب خود انتخاب کنید

تصویر فرش سهند
فرش سهند

اتاق‌خواب از آن فضاهایی است که بیش از هر جای دیگری به گرما، شخصیت و آرامش نیاز دارد. اتاق‌خواب، پناهگاه خصوصی شما به دور از هیاهوی دنیاست، مکانی برای استراحت و احساس آرامش – به عبارتی، مکانی عالی برای ایجاد فضایی دنج و شخصی. در این مطلب، به بررسی همۀ نکات لازم برای انتخاب بهترین فرش اتاق‌خواب، از اندازه و محل قرارگیری تا نوع متریال، می‌پردازیم.

انتخاب فرش با اندازۀ مناسب برای اتاق‌خواب

فرش اتاق‌خواب، هر چه بزرگتر باشد، بهتر است! یکی از مزایای «بزرگ» فرش‌ها این است که می‌توانید با قرار دادن فرش زیر تخت‌خواب به جلوه‌ای لوکس برسید، همانطور که در عکس‌ پایین مشاهده می‌کنید.

 

بااین‌حال، ما چند پیشنهاد داریم! هر فضا، هر چیدمان مبلمان و هر سلیقه‌ای متفاوت است. اما در اینجا دستورالعمل‌های کلی در مورد اندازۀ فرش را که دوست داریم برای اندازۀ تخت رعایت کنیم، آورده‌ایم:

  • برای تخت‌خواب کینگ (۱۸۰ در ۲۰۰ سانتی‌متر): فرشی با ابعاد حدودی ۹ متر مربع
  • برای تخت‌خواب کوئین (۱۵۰ در ۲۰۰ سانتی‌متر): فرشی با ابعاد حدودی ۷ متر مربع
  • برای تخت‌خواب فول (۱۳۵ در ۱۹۰ سانتی‌متر): فرشی با ابعاد حدودی ۵ متر مربع
  • برای تخت‌خواب تویین (۹۰ در ۱۹۰ سانتی‌متر): فرشی با ابعاد حدودی ۴ متر مربع

 

فرش‌های کوچکتر نیز می‌توانند به کار بیایند. اگر فرش‌های بزرگ را دوست ندارید فرشی را امتحان کنید که به اندازۀ کافی پهن باشد تا حدود ۵۰ سانتی‌متر از هر طرف تخت شما امتداد یابد و آن را در یک سوم پایینی تخت قرار دهید تا از لبۀ آن بیرون بزند.

در صورت تردید، نوارچسب بزنید!

برای اینکه بفهمید چه اندازۀ فرشی برای فضای شما مناسب است، چسب نواری بهترین دوست شماست. یک رول برداشته و با چسب، ابعاد دقیق فرش را روی زمین علامت گذاری کنید تا بتوانید اندازه‌ای که در فضای شما بهتر به نظر می‌رسد را بهتر تجسم کنید.

فرش را در کجای اتاق‌خواب قرار دهیم؟

مهم نیست چه فرشی را با چه ابعادی انتخاب می‌کنید، بهتر است برای قرار دادن آن زیر تخت، این دستورالعمل‌ها را دنبال کنید:

  • ضلع بلند فرش باید موازی با تاج تخت شما باشد. این به شما امکان می دهد تا حد امکان فرش زیبای خود را در هر دو طرف تخت به نمایش بگذارید!
  • مطمئن شوید که فرش زیر تخت‌خواب در مرکز قرار گرفته است، مگر اینکه تخت شما از چپ یا راست با دیوار همسطح باشد، یا اتاق‌خواب انقدر کوچک باشد که فضای کافی برای قرار دادن فرش در مرکز را ندارد.
  • فرش را طوری قرار دهید که حداقل ۵۰ سانتی‌متر از لبۀ تخت بیرون بزند.

به پایه‌های مبلمان و عسلی‌ها و صندلی‌ها و… فکر کنید. مطمئن شوید که همۀ پایه‌ها را روی فرش یا همه را بیرون از فرش قرار دهید تا تراز باشند.

آیا می‌توان بر روی فرش، فرش دیگری پهن کرد؟

بله، می‌توان روی یک فرش، فرشی دیگر پهن کرد. بسیاری از افراد در دکوراسیون اتاق‌خواب خود کل کف اتاق را فرش می‌کنند. ولی می‌توان بعد از فرش کردن دیوار تا دیوار اتاق‌خواب، یک فرش کوچک‌تر هم زیر تخت‌خواب پهن کرد تا جلوه‌ای خاص به اتاق ببخشد. فقط باید فرش‌ها را با چسب فرش روی هم محکم کنید.

از پد زیر فرش استفاده کنید

همۀ فرش‌ها به یک پد فرش نیاز دارند و اتاق‌خواب نیز از این قاعده مستثنی نیست! پدها برای حفظ سلامت کف و فرش شما ضروری هستند.

بهترین متریال و طرح‌ها برای فرش اتاق‌خواب

از آنجایی که میزان تردد در اتاق‌خواب کم‌تر از دیگر نقاط است، واقعاً هر نوع متریال و بافت فرشی می‌تواند برای اتاق‌خواب مناسب باشد.

موضوع در مورد طرح فرش نیز همینطور است: تقریباً هر طرحی قابل استفاده است! فقط به خاطر داشته باشید که تخت شما چه چیزی را ممکن است بپوشاند. به‌عنوان‌مثال، فرش‌هایی با طرح‌های مرکزی مانند ترنج (مدالیون)، بسته به اندازۀ فرش و محل قرارگیری آن زیر تخت، احتمالاً بیشتر توسط تخت پوشانده می‌شوند و نقش اصلی آن‌ها دیده نمی‌شود.