فرش سهند

10 باور غلط دربارۀ فرش که باید دور ریخته شوند

تصویر فرش سهند
فرش سهند

فرش‌ها زیباترین و ساده‌ترین راه برای تزیین خانه هستند. با این حال، چندین باور غلط در مورد فرش وجود دارد که به مرور زمان تبدیل به افسانه شده‌اند. زمان آن فرارسیده که این افسانه‌ها را دور بریزیم!

افسانۀ ۱: فرش و قالیچه باید بعد از انتخاب سایر عناصر دکوراسیونی انتخاب شوند.

حقیقت: همیشه از کف شروع کنید. برای دکوراسیونی منظم و جذاب، برنامه‌ریزی بسیار مهم است و یک فرش اساس آن را تشکیل می‌دهد. هنگامی که فرش یا قالیچۀ خود را انتخاب کردید، به راحتی می توانید دکوراسیون خود را روی آن بسازید. بنابراین انتخاب فرش قبل از هر چیز دیگری توصیه می‌شود.

افسانۀ ۲: همۀ انواع فرش یکسان هستند.

حقیقت: انواع مختلفی از فرش با ساختارهای مختلف وجود دارد. هر فرش و قالیچه‌ای باتوجه‌به ساختارش برای فضایی متفاوت خلق می‌شود. از فرش‌های دست‌بافت گرفته تا گلیم و جاجیم، فرش‌های ماشینی و فرش‌های تخت یا با پرز بلند. قبل از انتخاب فرش، دربارۀ تکنیک‌های بافت فرش بیشتر بدانید.

افسانۀ ۳: فرش‌ها و قالیچه‌ها فقط برای زیبایی هستند.

حقیقت: در حالی که فرش‌ها و قالیچه‌ها به‌خاطر برجسته کردن ظاهر یک مکان شناخته می‌شوند، اما فقط برای نمایش زیبایی نیستند. فرش‌ها از طریق سبک و شیوۀ تولیدشان، می‌توانند به‌طور لحظه‌ای حس و حال فضا را تغییر دهند. به‌عنوان‌مثال، یک فرش پشمی یا فرش لاکی می‌تواند در زمستان حس گرما ایجاد کند و همچین عایق حرارتی و صوتی بی‌نظیری باشد. فرش‌ها همچنین از سایش بیش از حد کف و سایش پا جلوگیری می‌کنند. همچنین اصطکاک را افزایش داده و احتمال لغزش را کاهش می‌دهند.

A red carpet in an outdoor space

افسانۀ ۴: فرش‌ها فقط در برخی از فضاها قابل استفاده هستند.

حقیقت: مطمئناً نه! در زندگی مدرن، فرش‌ها را می‌توان در هر قسمت از خانه قرار داد. اتاق‌های نشیمن، اتاق‌خواب‌ها، فضاهای ارتباطی یا حتی ورودی‌ها. یک فرش می‌تواند هر قسمتی از خانه را زنده کند و به آن جلوه‌ای خاص بدهد. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند در فضاهای روباز هم فرش داشته باشند. حتی آشپزخانه و فضای غذاخوری شما هم می‌توانند فرش‌های عالی داشته باشند.

افسانۀ ۵: اگر در یک فضا چند فرش پهن می‌کنید باید طرح همۀ آن‌ها یکسان باشد.

حقیقت: ابداً. شما می‌توانید با فرش‌های مختلف از سبک‌های مختلف در یک فضا، سبک‌های دکوراسیونی منحصربه‌فردی ایجاد کنید. می‌توانید طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها را انتخاب کنید یااصل سادگی را حفظ کنید یا ترکیبی از هر دو را استفاده کنید تا ظاهری متضاد ایجاد کنید. به‌عنوان‌مثال، یک فرش شاه‌عباسی درست در وسط اتاق نشیمن شما، که توسط فرش‌های ساده احاطه شده است، می‌تواند برجستگی خاصی ایجاد کند. ایده این است که از تخیل خود استفاده کنید و فضای خود را با فرش‌های متعدد شکل دهید.

افسانۀ ۶: فرش و قالیچه برای تابستان مناسب نیستند.

حقیقت: درست است که قبلاً فرش‌ها بیشتر از جنس پشم گرم درست می‌شدند و برای زمستان عالی بودند. اما با پیشرفت صنعت فرش، حالا طرح‌های جدید با مواد مختلفی ساخته می‌شوند که دیگر محدود به زمستان نیستند. می‌توانید از فرش‌هایی با الیاف طبیعی مثل پنبه، جوت یا کنف استفاده کنید. یا از فرش‌های ماشینی با الیاف پلی‌پروپیلن استفاده کنید که برای تمام سبک‌ها مناسب هستند.

A child and a dog are playing on a carpet

افسانۀ ۷: فرش با حیوانات خانگی جور در نمی‌آید.

حقیقت: عاشق حیوانات خانگی هستید و دلتان فرش زیبا هم می‌خواهد؟ نگران نباشید! می‌توانید با خیال راحت در خانه‌تان فرش داشته باشید. فقط سعی کنید از فرش‌های دست‌بافت یا فرش‌های ماشینی جدید با الیاف ضد لک و ضد حساسیت پلی‌پروپیلن استفاده کنید که محکم‌ترند و تمیز کردن‌شان هم راحت‌تر است.

A carpet with rubber padding

افسانۀ ۸: پد ضد لغزش فرش ضروری نیست.

حقیقت: پد فرش عمر فرش را بیشتر می‌کند. پدها مانع له شدن الیاف فرش شده و بین کف و فرش فاصله ایجاد می‌کنند. همچنین با جلوگیری از سر خوردن و کشیده شدن، فرش را سر جای خودش نگه می‌دارند. بافت‌های صاف و سبک، راحت‌تر جابجا می‌شوند و پد تثبیت‌کنندۀ خوبی برای آن‌ها است. علاوه بر این، پد به فرش نرمی بیشتری می‌دهد و احساس بهتری زیر پا ایجاد می‌کند. همچنین جارو زدن فرشی که پد زیرانداز دارد ساده‌تر است.

افسانۀ ۹: جاروبرقی زدن ضروری نیست.

حقیقت: گردوغبار همه‌جا هست و فقط با جارو زدن می‌توان آن را کم کرد. علاوه بر جاروبرقی، تمیز کردن سریع لکه‌ها با یک پارچۀ جاذب یا گرفتن رطوبت با کاغذ جاذب، به افزایش عمر فرش کمک می‌کند.

افسانۀ ۱۰:  رگه‌های رنگ (ابرش) روی فرش، عیب و ایراد هستند!

حقیقت: نگاه کردن به یک فرش دست‌بافت، مثل تماشای یک نقاشی است. هیچ نقصی در آن نیست، فقط تعبیری هنری است. ابرش در فرش، تفاوت سایه‌های رنگی به‌خاطر تکنیک‌های مختلف رنگرزی است. در واقع، در برخی موارد، رگه‌های رنگ نشان‌دهندۀ اصالت یک فرش دست‌بافت است. این رگه‌ها ممکن است با گذشت زمان بیشتر به چشم بیایند، چون بخشی از فرایند طبیعی کهنه‌شدن فرش هستند. گاهی هم این رگه‌ها را ایجاد می‌کنند تا ظاهری هنری و قدیمی به فرش بدهند. پس اصلاً جای نگرانی نیست!

شرکت فرش سهند انواع فرش‌های ماشینی را در طرح‌ها و نقش‌های مختلف ارائه می‌دهد که می‌توانید مناسب هر فضایی آن‌ها را انتخاب کنید. ما به‌عنوان یک شرکت تولیدکنندۀ فرش پلی‌پروپیلن ماشینی، فرش‌هایی تولید می‌کنیم که هر کدام یک اثر هنری در خانه‌های شماست.